Biblioteka

Mija kolejny rok wspierania rodziców i uczniów szkół podstawowych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w darmowe podręczniki. Rodzice i młodzież się cieszą. Nauczyciel bibliotekarz musi mieć ciało i nerwy ze stali.

Paczki z podręcznikami i materiałami edukacyjnymi jeszcze przed i po rozpoczęciu roku szkolnego (około 2000 szt.) trafiały do naszej szkoły. Przez ręce bibliotekarza przechodzi kilkanaście ton kolorowych, pachnących świeżym drukiem podręczników, które będą cieszyć oko naszych milusińskich w szkole podstawowej.

Jak to jest, że tak jest?

Mało kto wie, że aby dostarczony do biblioteki podręcznik trafił do rąk ucznia, musi przebyć długą drogę. A mianowicie podręcznik należy:

 1. Rozpakować.

 2. Przeliczyć.

 3. Sprawdzić zgodność liczbową z faktycznym zamówieniem.

 4. Posortować wg grupy wiekowej oraz tytułów.

 5. Obić pieczęciami.

 6. Okleić kodami.

 7. Nadać numery inwentarzowe.

 8. Sklasyfikować podręcznik.

 9. Wprowadzić opis każdego technicznie opracowanego podręcznika do komputerowej bazy danych,

 10. Wprowadzić dane z faktury i zakodować.

 11. Przygotować komplet dla danego ucznia.

 12. Udostępnić komputerowo komplet uczniowi.

12 prac Herakleski

Co wynika z powyższego? Że, nim uczeń otrzyma podręcznik, bibliotekarza czeka wykonanie co najmniej 12 czynności. To mało, czy dużo?- takie pytanie retoryczne .

Zatem drogi uczniu!

Pomyśl o pracy innych i poszanuj wypożyczone podręczniki, by następny rocznik uczniów mógł też mieć czysty, pachnący i niezniszczony podręcznik. By młodzież wyszła uśmiechnięta z biblioteki szkolnej i chętna do zdobywania wiedzy.